گفتگوی ازدواج موقت
123 بازدید
تاریخ ارائه : 8/28/2012 6:19:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

گفتگوی ازدواج موقت

 

مقدمه : ازدواج موقت یکی ازاحکام الهی است که چه درحوزه علم وبخصوص درحوزه عمل بسیارموردجفا واقع شده است هرکسی آمده است سلیقه ای باآن برخوردکرده است ورفته است . وسالها  این حکم الهی که برای طهارت ارتباطی بین مومنین ومسلمین اندیشه شده است موردبی مهری حتی ازناحیه مومنین واقع شده است. هرکس بخود اجازه داده است دررابطه باآن اظهارنظرکندو بسیارمخالفتها که ازناحیه دوست ودشمن شده است.

راستی این حکم الهی چیست؟ چرااینقدرمورد بی مهری واقع شده است آیاموردنیازجوامع مسلمین ومومنین نیست؟؟؟؟؟؟؟

آیا به این حکم الهی وولائی ونبوی ما چه دیدگاهی داریم:

تامینی؛تهذیبی؛تعدیلی؛تخریبی؛تضعیفی؛تقویمی؛ترجیحی؛تفریحی؛تجریدی؛تاکیدی؛ترغیبی؛تهدیدی؛تصنیفی؛ترویجی؛تبلیغی؛تحسینی؛تربیتی؛تملیکی؛تاریخی؛تسکینی؛تدفینی؛تعلیقی؛تشویقی و.....هرچیزدیگر.

نه؛بایدخودمان راصددرصدرفارغ ازعلایق وفرهنگ وعرف ونژادومحیط وقومیت وتعصب و....بکنیم وببینمیم خداوند چه اراده کرده وچه اختیاراتی به ما داده است؟

آنچه قطعی است ازاحکام منصوص اسلام است وحدودآن مشخص ومعین بخصوص تشویق وترغیبهائی که اهل بیت ازآن انجام داده اند. زیراهم تولی است وهم تبری است.

برای آشنائی کامل به کتاب ازدواج موقت علامه امینی مراجعه کنید.

به هرحال اینجا گوشه ای ازمناظره مکتوب که با یکی از اهل ایمان شده است راخدمتتان ارائه می دهم وبرداشتهائی که ازآن شده است توخود بخوان حدیث مفصل.

 

راستی یادم رفت بگویم من چندسال قبل کتابی دراین رابطه نوشتم که ناشرپیشنهاد اضافات وچاپ جدید آن راداشت. ولی هنوزفرصت بدست نیامده ؟ تاتوفیقی باشد.

 

قسمت اول

سلام

احوالتان

طاعات وعبادات مقبول

عزیز می دانید من چهارکتاب ناخواسته درباره ازدواج نوشتم بنامهای زناشوئی؛عفاف؛زفاف؛ وازدواج موقت.

دلم می خواست نظرتان را کلا درمورد ازدواج موقت بدانم .

می دانید که نظرات زیادی هست وبعضی ها راضی به آن نیستند؟

ولی نظرشما برایم مهم است؟؟

این راحمل بربی ادبی من نکنید ؟

دلم می خواهد شفاف وآنچه نظردرونی تون هست بدانم؟

می دانید من برایم عرف جامعه مهم نیست ملاکم دستورات الهی است

اگر جواب بدهید که بسیارسپاسگزارم.

والسلام

جواب :

 

قوانین اسلام بدون حکمت نیست . در استرالیا یک عراقی گفت عمر با این مسئله مخالف بود و به همین دلیل باعث رواج شد. مشخص نیست تا چه حد مسئله صحت داشته باشد اما به هر حال پیامی دارد. من در آنجا مورد مؤاخذه چه اهل تسنن و چه غربیها بودند. پاسخ غربیها آسان است اما اهل تسنن.... به یک فلسطینی گفتم من انسانی که نفس خود را کنترل نکند را به سختی در جرگه انسانها قرار می دهم اما اسلام جهان شمول است و فقط برای من نیست برای خواهر من هست شاید او با من متفاوت باشد. به او گفتم اگر به دلیل فساد غرب برادر 16 ساله ات به گناه بیافتد و بچه نامشروع داشته باشد بهتر است یا اینکه راه درمانی.... سن 16 مناسب تشکیل خانواده برای همه نیست، اول کار و درس و تلاش است .... البته معتقدم اگر تربیت درست باشد و مرتب خود و فرزندان را در معرض اسلام و معنویت قرار دهیم کار به اینجا نمی رسد. یک لبنانی که از نوزادی در استرالیا بود امام جماعت بود و بسیار در کنترل نفس کوشا و یک لبنانی دیگر به درجه اسفل السافلین. هرگز اشتباه را توجیح نمی کنم اما به هر حال وجود راه درمان از کامل بودن اسلام است.

 

به هر حال وقتی در طول تاریخ به افراد بزرگ و موفق بر می خوریم می بینیم همگی در کنترل نفس موفق بوده اند و این تنها چیزیست که واقعا باید به آن قبطه خورد.مرحوم عبدالله والی که امام ماموریت نجات بشاگرد مظلوم را به  او داد (عکس مبارکشان در کنار عکس مقام معظم رهبری روی کتابخانه ام است) سن زیر 30 سال را داشت و در جبهه ها و کردستان مشغول بود تازه 2 فرزند 2 یا 3 ساله داشت اما آنقدر پاک بود و با دختران و خانمهای محترم بشاگردی مثل یک پدر و راهنما رفتار می کرد. قابل اطمینان همه بود تا مشکلاتشان را با بگویند. ایشان 23 سال و اکنون 2 برادر بسیار محترمشان بیش این زمان را دور از خانواده و در شرایط بسیار سخت گذراندند.  از دوستان صدیق ایشان که 2 کتاب در مورد زندگی عبدالله نوشنه اند نقل کرده اند که یک مهندس که با ایشان کار می کرد و در مشهد خانواده داشت در میناب مجددا ازدواج کرد. حاج عبدالله پس از اطلاع از موضوع با دیگر کار نکرد. وقتی از او پرسیدند که او که گناه نکرده ازدواج کرده، خانواده اش هم اینجا نبودند یا حداقل ارتباط کاری با او داشته باشند گفت من نه کار او را می خواهم نه خودش را و خودش آنقدر تعصب داشت که چه می کرد اگر کسی یک نگاه به خانمها در آنجا می کرد. برای یک مشکلی برای یک دختر بشاگردی پیش آمد خوابگاه بسیار مجهزی ساخت. الان که به عقب برمی گردیم می بینیم همه چیز تمام شد اما چه زیباست و تأثیر گذار است کنترل نفس او، همچنین بزرگواری و کنترل نفس همسرشان که در تهران پاک و صادق فرزندان بسیار خوبی تربیت کردند و به خاطر فرمان امام قبول کردند همسرشان در آغاز زندگیشان تا ابد از ایشان دور باشند.

آیت الله مطهری در یک سخنرانی می گویند: ابن سینا بزرگترین دانشمند و فیلسوف تاریخ می شد اگر 2 خصوصیت نداشت، لذت و مقام. بالواقع این افراد تأثیر علمی دارند اما هرگز تأثیر عمیق و زیبای معنوی و اخلاقی ندارند.

 

ببخشید خیلی صحبت کردم اما  در کوتاهتر از این مقصد بیان نمی شد.

 

از زحمات جنابعالی خیلی قدردانی می کنم و باز هم مزاحمتان می شوم.

 

با تشکر و التماس دعا 

 

قسمت دوم:

 

 

سلام

احوالتان خسته نباشید

ازاینکه درفشارکاری مزاحم شدم خیلی حلال کنید

امیددارم که کارتان خوب وبا کیفیت انجام شود

مطالب خوبی رامطرح کردید دربعد اخلاقی وتصمیم گیریهای افراد مختلف ازملل گوناگون همانطورهم که ازفردی مثل شما انتظارمی رود.

لکن دوحوزه برایم مهم هست؟

اول دیدگاه شرعی ودیدزنان باایمان فارغ ازاینکه خودشان درچه وضعیتی به سرمی برند؟

ودوم وضعیت جامعه خودمان که عملکردشان درمقابل این حکم الهی وگناهانی مثل زنا ولواط وچیست؟

باتشکر

به امید دیدار...

 

جواب :

 

السلام

انچه گفتم از دیدگاه زنان نیز بود. هیچ زنی حاضر نیست با مردی که قبلا چنین کاری کرده زندگی کند چون به راحتی احتمال می دهد بعد از زندگی مشترک نیز چنین کند. البته برا ی کسانی که می خواهند ازدواج کنند اما مدتی قبل برای آشنایی و یا گاهی برای داشتن فرصتی تا تدارکات عقد را ببینند معمولا در جامعه پذیرفته شده و منتقی به نظر می رسد.

 

در مورد دوم هم همان مطالب قبلی، درست است مقابل فساد است اما ما در ایران امکانات معنوی داریم که بسیار زیباتر و منطقی تر از این راه به نظر می رسد. یک آقایی از من خواستگاری کردند که 2 یا 3 ماه در سال روزه بودند. پدرم به ایشان گفتند می خواهید به این روش ادامه دهید. گفتند خیر این فقط برای الان بع عنوان ترمزی در مقابل گناه. ما الان سخنرانیهای بسیار زیبا و معنوی در صدا و سیما داریم، مراسم و مجالس امام حسین

و توصیه های بی نظیر اسلام در پیشگیری و درمان. به هر حال حقیقت این است که به قول یک باغبان شریفی که در کرج در منزلمان داشتیم " شکم را جلویش را بگیری یک مشت است، رهایش کنی یک دشت است" اگر به نفس خود اجازه و امکانات دهیم بر ما مسلط می شود. شاید با هزار مسئله آن را توجیه کنیم اما همیشه قلبا از خود راضی نیستیم و در مشکل روانی به سر می بریم. کنترل نفس همیشه باعث طیب خاطر، آرامش، رضایت انسان و خداست. برای من اینطور بوده و تجربه نشان داده جامعه هم این را بیشتر می پسندد و قطعا اسلام همیشه طرفدار جهاد با نفس. دکتر شریعتی مطالب بسیار زیبایی در خصوص دوست داشتن و توصیه هایش به فرزندش داشته که همیشه در وجود من بوده است. اواخر رمضان دانشجویی را دانشگاه شهید بهشتی تهران برایم فرستاد تا فشرده روی مشکلات ازدواج ناشنوایان کار کنیم. فرصت بسیار محدود بو د چون باید به فرانسه برگردد (دانشجوی دکتری در آنجا با خانواده اش). به او گفتم اگر روی مسائل مشکلات و بیماریها کار کنی زحمت کشیده ای اما یک کار فیزیکی انجام داده ای، او را به دنیای غنی و عجیب احادیث معرفی کردم و خواستم عمقی و روی جنبه وروانشناسی آن کار کند تا حرفی هم برای دنیای شنوا داشته باشد. روی محبت و علاقه واقعی بین زوج. آیا اگر رابطه آنقدر صمیمی و عمیق باشد یک فرد حاضر است برای ارضای نفس با دیگری ارتباط داشته باشد؟ اول باید این رابطه در کل زندگی ایجاد شود...... ببخشید خیلی طولانی شد.

 

قسمت سوم:

 

 

سلام

باتشکرازلطفتان

آیا ازدواج موقت ناظربه همین مواردمحدود است؟

یا مردی ازدواج موقت کرددلیل بی وفائی به همسرش است

ممکن است همسرش درتامین نیازهای جنسی ناتوان باشد ودهها مورددیگر؟

دیگراینکه آیا کنترل نفس وتامین نیازهای جنسی با هم تباین دارد؟یعنی کسی دنبال ارضاء حلال باشد مخالفت باخودسازی است؟

طبعا قبول دارید افراد دراحساس نیازشان متفاوت هستند بعضی بایک لقمه سیرند ولی دیگران باچندین لقمه؟

.. ببخخشید ازکش دادن این بحث طلبه گی

رسول ملکیان

 

جواب:

اگر مشکلی هست باید متارکه و ازدواج مجدد کرد نه به این دلیل خیانت کرد. هز کجا معلوم که دیگران هم اینطور نباشند. آنوقت زندگی خود را به خاطر هیچ تباه کردهایم. اگر کسی به وظایف دیگر دین و زندگی خود عمل کند هرگز فرصت فکر کردن به مسئله را پیدا نمی کند. اسلام سفارش کرده که طول عمر کم میشود و روی جنبه محبت و علاقه بیشتر تاکید شده. پیامبر ص می فرماید اگر زنی دیدید و ..... 2 رکعت نماز بگذارید و نزد همسر خود بروید چون تمام زنان مثل هم هستند. ببخشید باید برم....

ادامه ........